Vytynanky – art from Ukraine

В Музеї мистецтв Прикарпаття 1 травня 2025 року в українському місті Івано-Франківськ відбулось відкриття ювілейної виставки “Обереги” витинанок українки Христини Дувірак, про це повідомили у Міжнародній неурядовій організації співпраці та розвитку.
Міжнародний моніторинґ здійснюється у рамах OCD місій.
Фоторепортаж:
Довідка
Вишукане мистецтво витинанки вабить усіх, хто небайдужий до краси. Перебуваючи тривалий час “у статусі” декорування приміщень, витинанка близько середини минулого століття стала предметом зацікавлень професійних митців, де її вжиткова функція майже знівелювалась, а матеріал перетворився виключно у придатний для образотворення засіб. У руках українки Христини Дувірак, що працює у техніці витинання, аркуш паперу рівноцінний формату полотна для живописця-творця.
Народилася Христина Дувірак 3 травня 1955 року у селі Монастирчани Богородчанського району Івано-Франківської області (Україна). З відзнакою закінчила у 1974 році Косівський технікум народних художніх промислів, відділення художньої обробки шкіри. Упродовж року Христина Дувірак працювала в Одесі модельєром на шкіргалантерейній фабриці, а також продовжила навчання у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва; закінчила навчання на відділенні моделювання одягу у 1980 році. Її викладачами були: Ю. Касьяненко, О. Соломченко, М. Книшук, В. Шевчук у КТНХП та І. Лазеба, Г. Островський, В. Овсійчук, М. Дутка у ЛДІПДМ. З 1980 року працювала в монументальному цеху художньо-виробничого комбінату Івано-Франківської Спілки художників; створювала лялькові фігурки для оздоблення новорічних ялинок в Івано-Франківську, Тисмениці, Яремчі.
Ювілейна виставка робіт репрезентує напрацювання, створені упродовж тривалої праці. З’явившись свого часу захоплення прадавньою традицією витинання переросло для Х. Дувірак у тривалий процес глибокого занурення до основ цього виду мистецтва, досконального вивчення всіх технічних аспектів, а відтак створення власних високохудожніх композицій, циклів робіт, що пов’язані з історією, побутом, традиціями, сакральною спадщиною.
Експоновані витинанки – це не зовсім традиційні симетричні композиції на складених вдвоє, вчетверо, увосьмеро аркушах із зображенням дерева життя, вазонів, різноманітних рослинно-геометричних, зооморфних мотивів, це високохудожні твори, де технічна вправність їх авторки є лише необхідним знаряддям у досягненні художніх задумів.
Композиційна будова її витинанок є різноманітною, як традиційною, із симетричним розташуванням елементів зображення, так і позбавленою складання аркуша, а сюжетна канва твориться методом поєднання силуетів, де традиційні ритм та симетрія є відсутніми. Виразність витинанки Х. Дувірак сміливо і вміло переплітається із символізмом, який присутній у творах у вигляді вдало застосованих нюансів, які авторці вдається розчинити у контексті кожного твору, таким чином заохочуючи глядача до тривалого споглядання. Нова зустріч з творчістю Х. Дувірак вчергове дає нагоду пересвідчитись не лише у технічній вправності, а й у багатій на емоцію уяві мисткині. Ніжні, ліричні, символічні, філігранні, пластичні, завжди означені оригінальністю виразу з тяжінням до образної монументальності витинанки цього разу пропонують знайомство також із композиціями, що експонуються вперше. У своїй творчості Х. Дувірак застосовує та поєднує різні види витинання; це одинарні та складні, ажурні, силуетні, аплікаційні твори, часом доповнені малярською складовою. Композиційні пошуки, що спонукають до нестандартних рішень, дають підстави зачислити їх авторку до когорти непересічних українських митців, що з успіхом демонструють власні здобутки не лише на численних виставках в Україні, а й гідно представляють наше мистецтво поза межами держави. Христина Дувірак поєднує творчу працю із педагогічною діяльністю, працюючи з 1995 року учителькою образотворчого мистецтва та художньої культури. Призові місця, які часто посідають на конкурсах її вихованці, підкреслюють уміння Х. Дувірак пробудити у душах дітей любов до прекрасного. А ще авторка є відомою членкинею громадської організації “Бойківщина”; повсякчас займається культурно-просвітницькою роботою, особливо серед молоді. Нещодавно, до прикладу, Х. Дувірак провела на “Фестивалі Писанка – 2025” майстер-клас з писанкарства для учнів ліцею №4 у Коломиї.
Текст довідки: Наталія Доскалюк (завідувачка науково-методичного відділу ММП).
OCD | 1.5.2025
Приєднуйтесь до OCD каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.