80 річниця Акту відновлення Української Держави
30 червня 2021 в Україні відзначатимуть 80-річницю Акту відновлення Української Держави.
Довідка: Акт відновлення української державности — декларація про відновлення української держави, проголошена Українськими Національними Зборами з ініціативи Організації Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери у Львові 30 червня 1941 року.
Документ складався з трьох пунктів. Пункт перший проголошував відновлення української держави і закликав український народ боротися за суверенну владу на всіх національних землях. У пункті 2 йшлося про створення на західноукраїнських землях української влади, підпорядкованої майбутньому національному урядові в Києві. Пункт 3 містив запевнення, що самостійна Українська держава буде тісно співпрацювати з Німеччиною. Далі було оголошено список членів Державного правління — українського уряду на чолі з Ярославом Стецьком.
Проголошення Акту схвально сприйняли провідні діячі українського політичного руху й українська спільнота. Митрополит Андрей Шептицький присвятив окрему відозву Акту. У наступні дні на заході України активісти ОУН організували мітинги на підтримку Акту, створювали органи української місцевої влади.
Оскільки підготовка документа здійснювалася таємно, його проголошення стало для окупаційної німецької влади несподіванкою. За кілька днів, після консультацій з Берліном, ґестапо заарештовує Ярослава Стецька, Володимира Горбового, потім Лева Ребета та низку инших діячів. Після того як Ярослав Стецько та Степан Бандера відхилили вимоги німців про відкликання Акту, обоє опинилися у концтаборі Закснгаузн. Із 11 липня 1941 року нацисти заборонили будь-яку політичну діяльність українським організаціям, зосібна — маніфестації на підтримку Акту 30 червня. У вересні німецька поліція безпеки провела масові арешти оунівців, за ґратами опинилися майже 2000 українців. У відповідь, залишки керівництва ОУН ухвалюють рішення про перехід в підпілля, активізацію антинімецької пропаганди та підготовку збройного повстання проти всіх окупантів.
Цікаво читати: В Україні створили брошуру з практичними порадами, як діяти у разі надзвичайної ситуації або війни
Приєднуйтесь до OCD каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.